Hakkımda

Bir ‘Orkun Akman’ otobiyogrofisi

“Doğduğumuz andan ölene kadar hayatımız sürekli bir yolculuktur. Manzara değişir, insanlar değişir, ihtiyaçlar değişir ama tren hep ileri gider. Hayat bir trendir, tren istasyonu değil…” Paulo Coelho

22 Şubat 1987’de Tekirdağ’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Edirne ve Tekirdağ’da tamamladı. 2006 yılında Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü’nden mezun olduktan sonra Beykent Üniversitesi’nde bir yıl Sinema – Televizyon eğitimi aldı. Üniversitede okurken ilk kişisel çalışması olan ‘Yarın Sokak Soğuk Olacak’ isimli sergisini açtı. 2006 yılında Gazetecilik mesleğine giriş yaptı ve bugüne dek yerel ve yaygın basında foto muhabiri, editör ve köşe yazarı olarak görev yaptı. Bu süre zarfında birçok mesleki eğitime ve seminere katıldı ve aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi.

Gazetecilik mesleğine devam ederken turizme merak sardı ve katıldığı kurs ve eğitimleri tamamlayıp Turizm Enformasyon Memurluğu belgesi almaya hak kazandı. Çıktığı seyahatlerde çektiği fotoğrafları gazeteci olmanın verdiği avantajla öyküleştirdi ve gözlem ve analize dayandırarak blog yazmaya başladı. 2015 yılında yayına soktuğu www.jorkoyollarda.com isimli internet sitesinde yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerinin yanı sıra gastronomi üzerine içerikler hazırlamaya başladı.

2015 ve 2021 yılları arası yönetim kurulu üyeliğini yaptığı Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği adına Edirne Kırmızısı Çalıştayı’na organize ederek çalıştaya dair bilimsel ve sosyal veriler hazırladı. Gazetecilik mesleğini ve blog yazarlığını bir arada götüren Orkun Akman, 2007 yılından bu yana üyesi olduğu Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Derneği’nde 2018 – 2020 dönemi için Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmekte. 2018 yılı Eylül ayı itibariyle Trakya Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapmaya hak kazanan Orkun Akman fırsat buldukça seyahatlerini sürdürmektedir.

   

NEDEN JORKO?

90’lı yılların unutulmaz çizgi dizilerinden HE-MAN’i birçoğunuz bilir. İşte oradaki Orko isimli büyücü, benim gibi, sınıf arkadaşlarımın da dikkatini çekmiş olacak ki bir sabah sınıfa gittiğimde ‘Orko’ diye seslenen arkadaşlarım oldu.

Ünlü harfle başlayan birçok kelimenin başına J eklemesi ile bilinen rahmetli babam, sınıf arkadaşlarımın taktığı Orko lakabına, -sanırım biraz da Fransa 98’in de etkisiyle*- J ekleyerek bugünkü blog ismim Jorko’nun isim mimarı oldu. Işıklar içinde uyusun…

* Fransa 98’de kupayı kazanan Fransızların efsanevi 6 numaralı oyuncusu Youri Raffi Djorkaeff (Jorkayef diye okunur)

Instagramda Takip Et
by Seyahat Blogu